Veřená zakázka
Výměna expandérů ve společnosti RACIO, s.r.o.
Technologie, stroje, přístroje a elektronika -> Technologie, stroje a přístroje
42200000-8 - Stroje na výrobu potravin, nápojů a pro zpracování tabáku a jejich díly,
42210000-1 - Stroje na výrobu potravin, nápojů a pro zpracování tabáku,
51542000-3 - Instalace a montáž strojů na výrobu potravin a nápojů a pro zpracování tabáku
RACIO je česká značka působící v oblasti zdravé výživy, přičemž patří mezi největší výrobce pufovaných výrobků v Evropě. Základní výrobní technologií využívanou pro zpracování většiny cereálních výrobků společnosti RACIO je pufování. Vstupní výrobní surovinou je pšenice a rýže, která se dávkuje do expanzní formy pečícího stroje tzv. expandéru, kde vlivem vysoké teploty (300 °C) a tlaku dochází v krátkém čase (10 s) k odpaření vlhkosti, nabobtnání (expanzi) zrn a vytvarování korpusů chlebíčků. Celkový stávající el. příkon současného výrobního zařízení skládající se z 20 expandérů je 71 kW (20x 3,55 kW). Stávající expandéry vyrobí za rok 9 570 462 ks balíčků pufovaných chlebíčků při spotřebě 490,752 MWh/rok. Pracovní účinnost technologického zařízení odpovídá době vzniku zařízení a neodpovídá dnešním požadavkům a potřebám společnosti.
Stávající zařízení je značně zastaralé, nicméně z hlediska všeobecné životnosti stále využitelné, nicméně jeho výkon neodpovídá současným podmínkám pro ekologickou výrobu, resp. práci s co nejnižší ekologickou stopou. Projekt řeší problém vysoké energetické náročnosti ve výrobním procesu pufování, který je neekonomický, neekologický a zároveň méně výkonný než nové zařízení. Souvisejícím problémem je pak finanční dopad v rámci vysokých výdajů za energetickou spotřebu, která činí při spotřebě 490,752 MWh/rok 1 143,417 tis. Kč za rok. Technologická zařízení jsou v provozu celoročně.
Proces pufování je primárním technologickým procesem společnosti, který je sám o sobě vzhledem ke své podstatě velmi energeticky náročný. Stávající expandéry o celkovém el. příkonu 71 kW mají v rámci celoročního provozu spotřebu 490,752 MWh. Při této spotřebě lze předpokládat celkem 6 912 provozních hodin na vyprodukované množství 9 570 462 ks balíčků pufovaných chlebíčků. Průměrné množství výrobků (výkon), které projdou pufovacím procesem je 60 ks/min. Hlavním důvodem k požadované modernizaci technologického zařízení jsou jeho technické vlastnosti, které neodpovídají současným energetickým standardům s ohledem na ekologii. Staré technologické zařízení má vysokou spotřebu energie při současně menším výkonu, než jakých lze dosáhout u nových strojů. S rostoucí cenou za energie a stále více sledovanými environmentálními vlivy ve výrobě jsou současné stroje neudržitelné v rámci dalšího provozu společnosti.
V rámci navrhovaného projektu se jedná o modernizaci- výměnu technologického zařízení (expandérů pro výrobu pufovaných chlebíčků) v rámci úsporných opatření v provozovně s výrobní technologií. Realizace bude probíhat na adrese: Národních Hrdinů 3482/22a v Břeclavi na pozemku p.č. 529/5 v katastrálním území Břeclav. Cílem projektu je výrazné snížení spotřeby energie ve výrobním procesu pufování, čímž se dosáhne reálných finančních úspor v rámci snížení provozních nákladů ve výši 534,57 tis. Kč za rok. Konkrétním cílem je dosáhnout úspory energie 149,699 MWh/rok, což představuje snížení energie o 30,5%. Souvisejícím pozitívním cílem je zvýšení produktivity a efektivity práce zaměstnanců, zvýšení pracovního standardu pro pracovníky ve výrobě a v neposlední řadě i snížení ekologického zatížení ovzduší rostřednictvím snížení emisí CO2. Projekt energetických úspor byl navržen v souladu s pravidly a cíli výzvy pro podporu energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů CO2 .
Instalací 5 nových sestav expandérů pro výrobu pufovaných celozrnných chlebíčků (1 sestava se skládá ze 4 ks expandérů) na elektřinu o celkovém el. příkonu 62,5 kW (12,5 kW/sestava), dojde k výrazné úspoře energie, které vede k významnému snížení provozních nákladů ve výrobním procesu. Dále dojde ke zvýšení produktivity práce zaměstnanců a zvýšení pracovního standardu pro pracovníky výroby. V neposlední řadě dojde ke snížení ekologického zatížení ovzduší prostřednictvím snížení emisí CO2. Realizací projektu dojde ke snížení primární energie z neobnovitelných zdrojů ve výši 30,5%. Odhadované emise skleníkových plynů CO2 se sníží z 422,047 na 293,305 t/rok, což představuje 30,5%.
-
calendar_todayDatum zahájení zakázky:03.10.2024
-
calendar_todayLhůta pro podání nabídek do:21.10.2024